Otel Yatırımları İçin Teşvikler ve Destek Programları

Otel Yatırımları İçin Teşvikler ve Destek Programları

Otel Yatırımları İçin Teşvikler ve Destek Programları. Devletin otel girişimleri için destek ve hibe programları var mıdır?

Bir girişimcisiniz ve bir otel açmak istiyorsanız size bir müjde verelim. Otel açmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar için devletin çeşitli hibe ve destek programları vardır. Bu destek programlarından faydalanmak için şartlar değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle otelinizi açmak için gerekli desteği ararken biraz fazla araştırma yapmanızda fayda var. Ancak bu noktada sizi uyarmak isteriz. İnternette eskiyen yada yanlış olan bir çok bilgi mevcuttur bu nedenle kurumların resmi web sayfalarını ziyaret ederek doğru bilgiye ulaşmaya çalışın. Otel yatırımcılarına - girişimcilerine destek ve hibe veren kurumlar, destek programları ile ilgili detaylı bilgileri içerin dökümanları genellikle pdf dökümanlar şeklinde web sitelerine yüklemektedir. Sizde bu dökümanlara kolayca ulaşabilirsiniz ancak bu dökümanları okuyup anlamak ciddi mesai isteyen bir iştir. Biraz sabırlı olmanızda fayda var.

Turizm ve Otelcilik Yatırımları İçin Destek Programları Nelerdir?

Oteller ve turizm sektörü girişimleri, konusuna göre Ekonomi Bakanlığınca desteklenmektedir ve teşvikler http://www.ekonomi.gov.tr/ resmi internet sitesinde detaylıca açıklanmakdır. Teşviklerin miktarlarıı yatırımın yapılacağı bölgeye göre farklı miktarlar belirlenmiş durumdadır. Türkiye teşvik mevzuatı olarak 6 farklı bölgeye ayrıldı.

Örneğin; Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde veya termal turizm konusunda yapılacak turizm konaklama yatırımları 5. Bölge Desteklerinden yararlanmaktadır. (http://www.ekonomi.gov.tr/portal/content/conn/UCM/uuid/dDocName:EK-208652)

Kültür ve turizm bakanlığı girişimcilere sunduğu destekleri ve avantajları üçe ayırır;

  1. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Sağlanan Destekler
  2. Turizm Sektörü Acil Eylem Planı Destekleri ve Turizm Sektörüne Yönelik İstihdam Destekleri
  3. Turizm İşletme Belgeli Tesislere Sağlanan Diğer Avantajlar

Kırsal Turizm Destekleri

Kırsal Turizm Desteklerini TKDK ve KKYDP kurumları vermektedir.

Bir çok ilde bu teşvikler Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kurumu tarafından verilmektedir. Söz konusu teşviğin mali kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti  ortak finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı Fonudur. Bu teşvik, TKDK'nin yaptığı çalışmaların neticesi olarak, yapılan proje başvuruları için geri ödemesiz olarak kullandırılmaktadır. 

Teşvik başvuruları TKDK tarafından yapılan çağrıyı takip etmekte olan 3 ay içerisinde yapılmaktadır. Başvurular bu üç ay içinde yapılmak zorundadır. TKDK  birkaç yılda bir başvurular için duyuru yapmaktadır. Bu  duyuruları takip etmeniz gerekmektedir.

Bu desteklere ek olarak farklı kurumlar farklı kategorilerde desteklerde bulunmaktadır. My Otel Danışmanlık sizin için ilgili destekleri ve gelişmeleri takip eder ve sizi doğru bir biçimde yönlendirir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye çerez politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.