Grey Dergisi Röportaj

MEHMET YÜCE KİMDİR VE HEDEFİ NEDİR ?

1995 yılından bugüne kadar Turizm ve Otelcilik sektöründe aralıksız görev yaptım. Sektörümün ve mesleğimin aşığı bir turizmci olarak 18 yılımı üst düzey yönetici olarak geçirdim. Çalışma hayatımda bir yandan trendleri takip ederken bir yandan da kişisel gelişimim için yatırım yaptım. Günümüz değişenlerini takip ederken otelciliğin de sürekli kendini yenilediğini ve misafirlerin de bu değişime çok hızlı ayak uydurduğunu gördüm. Misafirlerin ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini, hangi yatırımda hangi uygulamanın daha efektif olacağını mevcut otel yenileme ya da yeni yatırım yapacak olanlara yol göstermek adına yaklaşık 5 yılı aşkın süredir Profesyonel Danışmanlık hizmeti vermekteyim. 2015 yılında kendi ismimle kurmuş olduğum Otel Yatırım ve Yönetim Danışmanlığı kapsamında yatırımcılara en doğru proje ile en doğru yatırımı yapabilmeleri adına yol gösterici olmayı seçtim. Bazen dost tavsiyesi bazen ise uzman görüşü olarak naçizane destek talep eden herkes için tecrübe ve birikimlerimi paylaşıyorum. Maalesef  gerek şehrimiz gerekse ülkemiz yanlış yönlendirmelerle yapılan yanlış yatırımlarla dolu. Bence milli servetimiz olan bu sermayelerin doğru zamanda, doğru amaçla en doğru şekilde planlanması ve sürdürülebilir sağlıklı yatırımlara dönüşmesi elzemdir. 

Yine kendi projem olan ve hem yatırımcı hem de nihai kullanıcı açısından ekonomik ve sürdürülebilir şartlarda bir otel markası oluşturdum. ROOF HOTELS markamızın ROOF 264 HOTEL olan ilk yatırımını memleketim olan SAKARYA  da 2017 Aralık ayında hizmete açmış bulunmaktayım. Böylelikle ben de bir otel yatırımcısı ve işletmecisi oldum. 
Hedefim yerel markamı uluslararası bir platforma taşımak ve geleceğin trendi olacak bu yatırımı ülkemin güzide şehirlerinde yaşatmaktır.
Turizm sektöründe yer alan ve alacak olan tüm yatırımcı tedarikçi ve personeli bir araya getirerek ortak bir paydada buluşmaktan memnuniyet duyacağım.

MY Otel Yatırım ve Yönetim Danışmanlığını nasıl tanımlarsınız?

MY Otel Danışmanlık, kurucu başkanlığını yaptığım 25 yılı aşkın turizm tecrübelerimden ilham alarak, konusunda uzman, deneyimli, yenilikçi ekibimle birlikte, yeni kurulacak ya da mevcut turizm yatırımları için danışmanlık hizmeti verdiğimiz bir firmadır.

Otel yönetim ve yatırım danışmanlığı hizmetlerimizle yatırıma karar verme  aşamasından itibaren otel projelerini geliştirme ve devam eden süreçler için yatırımcılara yol arkadaşlığı yapıyoruz.

İşletmeler neden danışmanlık almaya ihtiyaç duyabilir? Siz hangi hizmetleri veriyorsunuz?

•    Yeni kurulacak bir turizm işletmesi için yatırımcının nitelikli bilgiye olan ihtiyacı
•    İşletmenin yatırım teşvikleri ve yararlanabileceği destek programlar ile ilgili hizmetler
•    Halihazırda çalışan bir  işletmenin yönetim danışmanlığı ihtiyacına yönelik hizmetler
•    İşletmelerin personel eğitim ve değerlendirme ihtiyaçlarına yönelik hizmetler
•    Ulusal - Uluslararası otel markaları ile yatırım entegrasyon süreçleri
•    Yatırım için yeni Mimari tasarım ve projelendirme /renovasyon süreçleri 
•    Otelin online – offline satış süreçleri değerlendirme ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar / pazarlama süreçlerinin en uygun şekilde yönlendirilmesi
•    Müşteri ilişkileri ve sadakat programlarının uygun altyapı ile uygulanması ve sosyal ağlar ve web çözümlerinin sunulması

Uzman kadromuz ile Otel Yatırımcılarına en uygun danışmanlık hizmetini sunuyoruz. 

Yatırımcılarımızın check up sürecinde ücretsiz destek almak isterlerse bizimle iletişime geçmeleri yeterlidir. 

Yeni bir  otel yatırımı yapmayı planlayan ya da mevcut yatırımlarını daha verimli hale nasıl getirebilirim diye düşünen işletmeci ve yatırımcılara hizmet vermek için uzman kadromuz ile hizmet vermek için hazırız. 

Otel Yatırımlarında Nasıl Başarılı Olunur?
Otel yatırımcılarının yapmış olduğu hatalar ve önerileriniz nelerdir?

Otel yatırımlarında ilk dikkat edilmesi gereken konu lokasyondur. Yatırımcılarımızın da en çok hata yaptığı konu burasıdır. Birçok yatırımcı sahibi olduğu araziye otel yatırımı yapmak istemektedir. Bunun yerine yapılması gereken şey, otel için en uygun araziye yatırım düşünmektir. Gerekirse yatırımcı sahibi olduğu arsayı satarak, otel yatırımına en uygun araziye sahip olarak en doğru yatırımı yapmalıdır.
Bunu izleyen ilk madde de yatırım fizibilitesi yapılmasıdır. Elde edilen veriler yatırımcıyı tatmin ediyorsa bu yatırıma başlanmalıdır. Burada yatırıcının ekonomik durumu ve yapılması gereken otel yatırımına uygun bir bütçesinin olduğunun netleşmesidir.
Ayrıca sahip olunmak istenen otelin büyüklüğü, yıldızı, kapasitesi ve birimleri bölgenin otel ihtiyacına paralel olarak değerlendirilmelidir. Yatırımın ne kadar zamanda geri döneceği, yatırım maliyetlerinin ve süresinin projenin başında belli olması gereken konulardan biridir.

Otellerin  yıldız almasının avantajları nedir?

Otel yatırımlarında yıldız ve sınıflandırma proje aşamasında netleşmelidir. Turizm Bakanlığına bağlı yıldızlı oteller misafirlere güven verdiği gibi, denetlemeler sayesinde de sürekli kendini güncelleyen ve rakiplerini geride bırakacak bir anlayışa sahip olacaktır. Ayrıca yıldız sayısı ve kalite belgeleri de otelin acenteler ve kurumsal firmalar tarafından da tercih sebebi olmasını sağlar.

Otellerin Ulusal ve Uluslararası markalarla anlaşması neden önemlidir ve gerekli midir?

Otel yatırımlarının proje aşamasında veya devam eden işletme aşamasında da global markalarla anlaşması önemlidir. Lakin bunun da bir matematiği vardır. Neticede yapılan tüm oteller ticaret amaçlı yapılmaktadır. Özellikle şehir otellerinde global markalarla çalışmak çok önemlidir. Bunun kararını vermek için de kapasite bilgisi çok önemlidir. Belli bir oda sayısından sonra markalarla anlaşma yapılabilir. 
Hangi marka ile anlaşma yapılması gerektiği sorusunun cevabı da bölgedeki rakip analizi ve marka seçimlerinde yapılacak olan karşılaştırmalı fizibilite raporundan sonra ortaya çıkmaktadır.
Otel müşterilerinin ilk olarak baktığı kriter güvenlik ve standartlardır. Otel yatırımcılarına tavsiyem de eğer kendi otel zincirini oluşturmayı düşünmüyorsa global bir marka ile anlaşarak müşteriler ve işletmeci için güven sağlayan bir otel sahibi olmalarıdır.
MY Otel Yatırım Danışmanlığı olarak tüm bu süreçlerde en doğru kararı vermeleri için akredite olduğumuz tüm markalarla yatırımcılara yardımcı oluyoruz.

Otel yatırımlarına teşvikler var mıdır? MY Otel Yatırım Danışmanlığı bu konuda destek veriyor mu? 

Yeni yatırımlarda ve devam eden işletmelerde devletin sunduğu çeşitli teşvik ve hibeler mevcuttur. MY Otel Yatırım Danışmanlığı olarak yatırımın bulunduğu bölge, yatırımın büyüklüğü gibi kriterleri değerlendirerek sunulan tüm teşvikleri yatırımcılarımıza sunuyoruz. Bu süreçte ihtiyaç duyulan belgelendirme hizmetlerini de danışmanlık firmamız en hızlı ve doğru şekilde sağlamaktadır.

Son Olarak Otel Yatırımcılarına mesajınız nedir?

Otel yatırımcıları, diğer yatırımlardan farklı olarak projenin başından itibaren çok yüklü maliyetler gerektiren yatırımlardır. Lütfen projeye başlamadan, milyonlarca lira harcamadan önce yatırımınıza ait fizibilitenizi danışmanlık firmalarından talep edin. Bir çivi bile çakmadan önce bu fizibilite raporunu elinize alın ve yatırımı bu doğrultuda yapın. Ülkemizdeki otel yatırımcılarının yaklaşık %80 i daha önce otel sahibi olmayan farklı sektörlerde başarı sağlamış iş insanlarından oluşmaktadır. Elde edilen bu ticari başarınızı yeni otel yatırımlarınızda da devam ettirmek için sektörün uzmanı olan danışmanlık firmalarından destek almanız başarılı bir yatırım için çok önemlidir.

Biz MY Otel Yatırım Danışmanlığı olarak tüm yatırımcı adaylarına ön bilgilendirmeyi ücretsiz sunmaktayız.  En büyük hedefimiz ülkemizde yapılan ve yapılacak olan otel yatırımlarının doğru bir şekilde yapılması, Türk Turizmine katkı sağlaması ve milli servetimiz olan bu sermayelerin boşa harcanmamasını sağlamaktır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye çerez politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.